Kvalita ovzduší

Kvalita ovzduší

Příspěvekod Vladislav Liška » 11 led 2016 08:21

Delší dobu se mluví o tom, že kvalita ovzduší v LTM je špatná. O víkendu opět překročeny několikanásobně limity polétavého prachu. Nikdo zkevně netuší proč se tak děje, městu se nepovedlo situaci analyzovat a tak se vlastně asi ani nic nedělá pro nápravu. Rád bych se tomu věnoval, protože mi není jedno co dýchám a co dýchají moje děti. Ujíždět před smogem na kopečky nejde pořád.

Má někdo zájem pomoci s monitoringem - rád bych postavil/nechal postavit vícero levnějších malých mobilních analyzátorů, takže časem se budou hodit lidé ochotní mít to třeba měsíc na balkóně za oknem, postupně by se tak měly dát najít největší znečišťovatelé, případně zjistit odkud polétavý prach do města "stéká".

Má někdo tip na nějakého odborníka, který by byl ochoten poradit, případně udělat nějakou přednášku na toto téma? Co se poptávám, tak situace vadí hodně lidem.

V současné době jsou špičky znečištění jak v normální pracovní době, tak i v noci, nebo nad ránem, asi tedy průmysl ani doprava nebudou hlavním viníkem - pokud tedy prachu netrvá třeba půl den, než sedne, což by mohl vyjasnit nějaký odborník, jen ho najít :)

Díky moc za pomoc.
Vladislav Liška
Uživatelský avatar
Vladislav Liška
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1004
Registrován: 21 kvě 2010 09:48
Bydliště: Litoměřice

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Jirka » 11 led 2016 09:14

Rozluštění hádanky je jednoduché. Stačí se v podvečer nejlépe z 13 ho patra podívat na komíny domkařů od Pokratic k Lídlu. Vizuální dojem z čmoudů je doprovázen i čichovými vjemy. Tipuji, že pálí petlahve naplněné pilinami s vyjetým olejem.
Jirka
 
Příspěvky: 505
Registrován: 21 zář 2010 12:26

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Vladislav Liška » 11 led 2016 11:51

A je to opravdu tak jednoduche? Pokud ano, tak by mela byt jednoducha naprava. Pokud mohu poprosit, zaslete mi nejake takove foto
Vladislav Liška
Uživatelský avatar
Vladislav Liška
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1004
Registrován: 21 kvě 2010 09:48
Bydliště: Litoměřice

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Llukas007 » 11 led 2016 21:10

Domkaři jistě na tom mají svůj podíl. Ale co třeba spalovna nebezpečných odpadů a kalů v Čížkovicích?! Tedy údajně cementárna. Denně je v televizi reportáž o tom jak jsou ropné laguny v Ostravě nebezpečné! A my si to tu díky rozhodnutí krajských radních dýcháme! Ať si pan Šulc na místě hejtmana nakradl nebo ne jak se povídá jakkoliv nedusil kvůli tomu své okolí jako po něm následující levicoví politici, kteří naše zadušení posvětili svými rozhodnutími. A my! Ano my jsme si je zvolili, tedy až na mě!
Llukas007
 
Příspěvky: 764
Registrován: 27 zář 2010 18:02

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Pátková » 12 led 2016 01:19

Pozor!
Ostravské kaly jsou znovu na pořadu dne. Diamo už je koupilo a co dál se zatím tají. Zase bude šrumec.
Nám už to tady stačilo. Už ani deko! Žádná argumentace, že se spálí za vysoké teploty. Přece nikdy se nemůže z něčeho stát nic!
V televizi jsem zaregistrovala, že existuje "mapa kvality ovzduší" na internetu a dá se stáhnout i mobilní aplikace. Nevím, jestli se týká i našeho okresu, doufám, že ano.
Pátková
 
Příspěvky: 139
Registrován: 29 čer 2010 21:37

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod simi » 12 led 2016 07:42

připojuji se k názoru, že si to tu trávíme sami a to především opravdu domkaři. Bydlím v osmém patře a vidím jak někteří topí. Mají osvědčené postupy, jak to rozfajrovat a jak zadusit. Tento problém, krátce po revoluci ustal, když byla elektřina a plyn levný,všechny domky krásně vidět za každého počasí, ale teď, při inverzi, není vidět ani první řada. V mém obzoru jsou domky nad tratí, nad dráhou mezi Pokraticemi a nemocnicí. Snad řešení je v dotacích, kotlíkovném, nebo snížením cen tepelných čerpadel. Přeji všem hezký nezakouřený den.
simi
 
Příspěvky: 132
Registrován: 22 črc 2010 07:55

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Vladislav Liška » 12 led 2016 17:54

Pokud je to skutecne tak, tak bych spis reseni videl v prevenci a nasledne represi. Ono by mozna stacilo to fotit a zverejnovat i se jmenem onoho hrisnika.
Vladislav Liška
Uživatelský avatar
Vladislav Liška
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1004
Registrován: 21 kvě 2010 09:48
Bydliště: Litoměřice

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Stanislav Hylán » 12 led 2016 22:06

Není to špatný nápad, ovšem přijde někdo "chytrej" a napadne vás, že nemáte právo zveřejnit jméno znečisťovatele, že porušujete zákon o ochraně osobních údajů :D . Stejně, jako když zveřejníte fotku ignoranta parkujícího na vyhrazeném místě pro invalidu nebo na trávě...
Stanislav Hylán
 
Příspěvky: 372
Registrován: 08 čer 2010 20:22

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Pátková » 12 led 2016 23:07

Ano, souhlasím. Ale k tomu ještě dýcháme něco, co je bez zápachu a neviditelného!
A nejlépe se tu skutečně dýchalo po revoluci, kdy stála Secheza. Co v té době bylo s Čížkovicemi - to už nevím.
Pátková
 
Příspěvky: 139
Registrován: 29 čer 2010 21:37

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Ropovod » 13 led 2016 00:21

Stanislav Hylán píše:přijde někdo "chytrej" a napadne vás, že nemáte právo zveřejnit jméno znečisťovatele, že porušujete zákon o ochraně osobních údajů. .

Jsem rád, že nejsem úředník ani politik, a že místo předposraného zastrašování a hledání důvodů proč něco nejde to raději udělám. A na takové napadení se upřímě těším :twisted:
Uživatelský avatar
Ropovod
 
Příspěvky: 141
Registrován: 29 kvě 2010 00:40
Bydliště: Ltm

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Ropovod » 13 led 2016 00:58

Vladislav Liška píše:Má někdo zájem pomoci s monitoringem - rád bych postavil/nechal postavit vícero levnějších malých mobilních analyzátorů....


Já se rád zapojím, mám možnost využít 2-3 vhodná místa v Ltm, a jedno cca 2 km od Ltm u zahrádkářské kolonie (případně pro srovnání).
Nemyslím si, že sublimátoři pálí piliny s vyjetým olejem (kolik ho asi vyprodukuje běžná rodina za rok?), ale že prostě neumí topit. Ostatně toto téma se tu probíralo několikrát,
např. nedávno:
http://litomerickeforum.cz/viewtopic.php?f=23&t=1184&start=60
nebo před třemi roky:
http://litomerickeforum.cz/viewtopic.php?f=13&t=849
http://litomerickeforum.cz/viewtopic.php?f=7&t=456&p=6046&hilit=smog#p6046

http://zpravy.idnes.cz/za-smog-mohou-vedle-dopravy-i-chude-domacnosti-rika-meteorolozka-ph4-/domaci.aspx?c=A111126_122728_domaci_taj


Třeba by pro začátek stačilo vyrobit letáčky s tel. číslem pro nahlášení sublimátora, který by následně obdržel informaci, že ke spalování je potřeba kyslík, a radou, jak ho dostane do kotle.
Uživatelský avatar
Ropovod
 
Příspěvky: 141
Registrován: 29 kvě 2010 00:40
Bydliště: Ltm

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Petr Panaš » 13 led 2016 22:11

Tak jsem se zajímal, jak je to u nás v procentech. V Litoměřicích jsou souhrnné podíly znečištění z jednotlivých oblastí asi takto : 20 % lokální topeniště, 30% doprava, 30 % dálkový přesun a 20 % velké místní zdroje (výtopna). Toto rozdělení je velice hrubé a je nutno počítat s vlivy jednotlivých polutantů (např. NOx převládá u dopravy, ale při otočení větru a výpadku KD 6 v LOVOCHEMII je vliv převládající u dálkového přenosu atd.) Následně ještě dodám nějaké hodnoty měření a grafy.
Petr Panaš
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1104
Registrován: 21 kvě 2010 12:58

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Stanislav Hylán » 13 led 2016 22:17

Ropovod píše:
Stanislav Hylán píše:přijde někdo "chytrej" a napadne vás, že nemáte právo zveřejnit jméno znečisťovatele, že porušujete zákon o ochraně osobních údajů. .

Jsem rád, že nejsem úředník ani politik, a že místo předposraného zastrašování a hledání důvodů proč něco nejde to raději udělám. A na takové napadení se upřímě těším :twisted:

Nedávno u nás před domem instalovali místo pro invalidu přímo s SPZ. Hned druhý den tam zaparkoval první ignorant, druhý den další, třetí nebo čtvrtý další. A invalida zatím hledal parkování po sídlišti... Jednoho z ignorantů jsem vyfotil a fotku umístil na svůj FB s tím, že pouze idiot dokáže zaparkovat svoje auto na místo invalidy. SPZ na fotce zůstala vidět a dostalo se mi dosti kritiky... Proto jsem to zde psal ;) V pseudoochraně soukromí, osobních dat a všeho možného jsme stoprocentně "na bedně".
Stanislav Hylán
 
Příspěvky: 372
Registrován: 08 čer 2010 20:22

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Petr Panaš » 14 led 2016 13:49

Přikládám nějaké údaje o měření v Ltm. za r. 2014

údaje 1.pdf
(763.33 KiB) 1238 krát


údaje 2.pdf
(416.99 KiB) 1179 krát
Petr Panaš
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1104
Registrován: 21 kvě 2010 12:58

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Pátková » 15 led 2016 00:19

Potřebujete měřit v Pokraticích? Můžu pomoci.
Pátková
 
Příspěvky: 139
Registrován: 29 čer 2010 21:37

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Pátková » 16 led 2016 20:26

Teď to bylo ve zprávách: nad komíny budou měřit drony. Pokud naměří - půjdou pak kontroloři do domu. Teď začínají v nějaké obci na Chomutovsku.
Pátková
 
Příspěvky: 139
Registrován: 29 čer 2010 21:37

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod simi » 16 led 2016 23:55

pro ovzduší dobře, následovat budou drony s ušima, později s čichem no a pak se probudíme a zase nám budou říkat, ne aby jsi to říkal venku , co tady slyšíš. :roll: To nikdo nevidí i bez dronu kdo znečišťuje.A jak se kontrolóři dostanou ke kotli? :idea:
simi
 
Příspěvky: 132
Registrován: 22 črc 2010 07:55

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod dnn » 17 led 2016 10:14

pokud se nepletu, tak od nového roku mají lidi možnost nahlásit každého znečišťovatele a kontroloři nyní mohou vstoupit do objektu pouze na toto udání. nevím teď přesně na jakou instituci se obrátit, ale doporučil bych to vyzkoušet
dnn
 
Příspěvky: 97
Registrován: 26 dub 2012 10:32
Bydliště: Předměstí

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Ropovod » 19 led 2016 03:48

Přílohy
Scr263.gif
Scr262.gif
Uživatelský avatar
Ropovod
 
Příspěvky: 141
Registrován: 29 kvě 2010 00:40
Bydliště: Ltm

Re: Kvalita ovzduší

Příspěvekod Ropovod » 19 led 2016 05:20

V pátek ráno jsem myslel, že dům v ulici české armády 932/31 hoří. Bohužel to z fotografií není vidět, ale sublimátor zamořil ovzduší stovkám lidí.
Když jsem se za hodinu a půl vracel, čekal jsem někde před domem policejní auto, nebo alespoň zlepšení stavu.
Zdá se, že občané Ltm raději dýchají těžko identifikovatelný smrad ( plasty polité naftou s jemně škvařící se gumou? ), než by si to někdo "rozházel" u souseda.

Bartošek Vít, Na louži 867/14, Vršovice, 10100 Praha 10
Hanzal Jan Bc., Tolstého 1564/15, Předměstí, 41201 Litoměřice
Hazuchová Radka, České armády 932/31, Předměstí, 41201 Litoměřice
Molitor Ivo, České armády 932/31, Předměstí, 41201 Litoměřice
SJM Porš Marek a Poršová Jana, České armády 932/31, Předměstí, 41201 Litoměřice
Sopín Antonín, č. p. 321, 41141 Žitenice
Přílohy
Scr264.jpg
Scr265.jpg
Scr266.jpg
Scr267.jpg
Otvor sublimátora a zamořená oblast
Uživatelský avatar
Ropovod
 
Příspěvky: 141
Registrován: 29 kvě 2010 00:40
Bydliště: Ltm

Další

Zpět na Životní prostředí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron