Bezpečnost provozu - chodci

Bezpečnost provozu - chodci

Příspěvekod Istari » 08 črc 2010 09:41

Tohle téma mě napadlo založit po určitých zkušenostech, které nebudou vlastní zřejmě pouze mně, ale i ostatním řidičům. Není to platné pouze pro Litoměřice, ale i pro ostatní města. A to jsou chodci, a to jakým způsobem přecházejí někteří přes přechody pro chodce. Mluvím nyní z pozice řidiče auta. Zák. č. 361/2000 Sb., ať čtu, kde čtu, nestanoví absolutní přednost chodců na přechodu pro chodce, přesto se tak někteří chovají. Dovolím si zde citovat z § 54, který se pro naše potřeby hodí nejvíce -

Přecházení mimo přechod pro chodce, odst. 2
Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.

Přecházení vozovky - přechod pro chodce, odst. 3
Jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Nevidomý chodec signalizuje úmysl přejít vozovku mávnutím bílou slepeckou holí ve směru přecházení. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku, přijíždějí-li vozidla s právem přednostní jízdy; nachází-li se na přechodu pro chodce nebo na vozovce, musí neprodleně uvolnit prostor pro projetí těchto vozidel. Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Chodec musí dát přednost tramvaji.

Přesto se mi kolikrát stává, že chodci jako by měli na hlavě klapky, jako mají koně, s tím, že nevidí kolem sebe, akorát směrem vpřed, a jsou někteří schopni se vám vrhnout prakticky pod kola auta s tím, že máte šanci zastavit jen "tak tak". Už z logiky věci vyplývá, že blíží-li se auto k přechodu pro chodce takovou rychlostí, z níž není možné bezpečně zastavit před samotným přechodem, tak na něm jako chodec nemám co dělat.

Byl by to námět spíše pro Městskou policii, aby se touto záležitostí začala zaobírat a třeba by nebylo od věci uspořádat nějakou formu "dopravně-bezpečnostní akce", kde by u nejrizikovějších přechodů v určenou dobu stála a případné prohřešky chodců pokutovala, protože jinak mě nenapadá, jak by si to dotyční zapamatovali. Nikdo z nás nechce zbytečné kolize, újmy na zdraví, v krajních případech na životech, přesto tací hazardéři z řad chodců se vyskytují.

Na druhou stranu musím ovšem říci, že ani pokud auto před přechodem zastaví a pouští vás, nemáte ještě vyhráno. Před několika měsíci se mi stala, coby chodci podobná situace v Roudnici nad Labem, na přechodu u obchodu, kde kdysi býval "Nový byt". Auto mě pouštělo, ale ještě předtím, než jsem stačil přechod přejít, tak do něj zezadu narazila Avie, jejíž řidič by měl být zbaven řidičského průkazu, protože evidentně nedával pozor a nepřizpůsobil rychlost, a dotyčné auto, do kterého Avie narazila, poposkočilo téměř do půli přechodu, do míst, kde bych zrovna přecházel, kdybych se nezastavil a neviděl přijíždět tu Avii. Takže ona avizovaná akce Městské policie by se teoreticky měla odehrávat ve spolupráci s policií státní, protože "hříšníci" nejsou jen a pouze mezi chodci, ale i řidiči aut.
Istari
 
Příspěvky: 13
Registrován: 23 čer 2010 19:56

Re: Bezpečnost provozu - chodci

Příspěvekod Istari » 08 črc 2010 12:03

Podle "právního rozboru" zde

http://www.autoweb.cz/prednost-chodcu-na-prechodu-a-jine-myty/

je to zase "jinak", takže z toho lze usuzovat, že jednoznačný právní názor na tuto problematiku není snadné nalézt, takže nezbyde než doufat, že nově vznikající vláda tento zákon zpřehlední tak, aby se jasně vymezilo, co chodec má nebo nemá za "práva". Osobně absolutní přednost chodce nevidím jako dobrou.
Istari
 
Příspěvky: 13
Registrován: 23 čer 2010 19:56

Re: Bezpečnost provozu - chodci

Příspěvekod Lukino » 08 črc 2010 12:05

Já tedy slýchával všude, i v autoškole, že chodec absolutní přednost NEMÁ. Tedy přesně, jak píšete v prvním příspěvku
Lukino
 
Příspěvky: 222
Registrován: 23 kvě 2010 11:21

Re: Bezpečnost provozu - chodci

Příspěvekod Petr » 08 črc 2010 12:30

Přítomnost policie u přechodů je to samé jako tabule upozorňující na měření rychlosti. Jak zmizí (policajt, tabule), bude vše při starém. Stát za bukem, nahrávat a pak tvrdě pokutovat - je to jediná možnost, jak hříšníkům nahnat strach. ;)
Petr
 
Příspěvky: 469
Registrován: 22 kvě 2010 09:45

Re: Bezpečnost provozu - chodci

Příspěvekod Desty » 01 říj 2010 10:50

Dobrý den, patrně dotaz pro pana Pernu ;) Včera kolem 20hod - silnice Na Valech - nesvítil přechod pro chodce u soudu :? Lidi tam přecházeli, docela nepříjemné. Nešlo by osvětlení již spustit nebo kdy začne večer svítit? Děkuju :P
Desty
 
Příspěvky: 33
Registrován: 01 říj 2010 10:46

Re: Bezpečnost provozu - chodci

Příspěvekod Llukas007 » 01 říj 2010 11:13

Zmíněný přechod nesvítil ani k ránu a stejný problém je na přechodu u pošty. Také není osvětlen.
Llukas007
 
Příspěvky: 764
Registrován: 27 zář 2010 18:02

Re: Bezpečnost provozu - chodci

Příspěvekod Ing. Ivo PERNA » 01 říj 2010 15:39

Dobrý den, krásný den.
Pokusím se domluvit úpravu časového nastavení nasvícení na inkriminovaném přechodu. Děkuji za upozornění.
Ing. Ivo PERNA
 
Příspěvky: 36
Registrován: 24 kvě 2010 13:35

Re: Bezpečnost provozu - chodci

Příspěvekod elixdragon » 03 říj 2010 02:55

Velmi nebezpečný přechod pro chodce je na příjezdu na náměstí z Lidické ulice, myslím že kdyby se přechod umístil více do ulice, tak by to bylo lepší, tedy alespoň je to takový můj subjektivní pocit.
elixdragon
 
Příspěvky: 678
Registrován: 23 čer 2010 17:44
Bydliště: Litoměřice jak jinak

Re: Bezpečnost provozu - chodci

Příspěvekod Lukino » 03 říj 2010 09:02

elixdragon píše:Velmi nebezpečný přechod pro chodce je na příjezdu na náměstí z Lidické ulice, myslím že kdyby se přechod umístil více do ulice, tak by to bylo lepší, tedy alespoň je to takový můj subjektivní pocit.

Souhlasím
Lukino
 
Příspěvky: 222
Registrován: 23 kvě 2010 11:21

Re: Bezpečnost provozu - chodci

Příspěvekod Tomas.Marny » 03 říj 2010 09:29

Umisťování přechodů bezprostředně za kulaťáky je taktéž "výborná" věc, rozhodnutí o přechodech těsně za rohem ulice je na stejné úrovni, to svědčí o odbornosti některých "odborníků" občas by to chtělo použíti místo odbornosti, selský rozum... :idea:
Nebo že by "odborníci" vyhlásili tajnou soutěž převálcuj si svého chodce? :evil:
Tomas.Marny
 
Příspěvky: 653
Registrován: 22 kvě 2010 18:58

Re: Bezpečnost provozu - chodci

Příspěvekod UfounVesmirny » 03 říj 2010 09:49

elixdragon píše:Velmi nebezpečný přechod pro chodce je na příjezdu na náměstí z Lidické ulice, myslím že kdyby se přechod umístil více do ulice, tak by to bylo lepší, tedy alespoň je to takový můj subjektivní pocit.

Pamatuji, ze tam kdysi byvalo u samosky na rohu zrcadlo, kterym do Lidicke bylo na prijizdejici auta videt. Kde je mu konec...
Uživatelský avatar
UfounVesmirny
 
Příspěvky: 17
Registrován: 23 črc 2010 23:44

Re: Bezpečnost provozu - chodci

Příspěvekod jimi brown herrer » 03 říj 2010 21:56

Zrcadlo by stačilo - souhlas.

A dost špatnej je taky vyvýšenej přechod u Boženy. Skoro se tam nemusí brzdit.
Uživatelský avatar
jimi brown herrer
 
Příspěvky: 344
Registrován: 08 zář 2010 22:52


Zpět na Doprava a komunikace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků