Pronájem výstaviště

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod litelot » 21 úno 2012 13:50

Díky nízké loajalitě úředníků města, které navíc dál slábne s nástupem nového tajemníka, se podařilo získat smlouvu o založení městkého s.r.o. Zahrada Čech, které bude spravovat výstaviště. Názor na to, jak se město zbavuje kontroly nad jedním z nejcenějších majetků, si může každý udělat sám.
Přílohy
Soutez_spolecenska smlouva_20110904.doc
(99 KiB) 994 krát
litelot
 
Příspěvky: 263
Registrován: 09 lis 2010 15:30

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod Vladislav Liška » 21 úno 2012 14:45

Já bych naopak řekl, že úředníci jsou loajální svému městu :) díky.
Vladislav Liška
Uživatelský avatar
Vladislav Liška
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1004
Registrován: 21 kvě 2010 09:48
Bydliště: Litoměřice

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod Veselý » 21 úno 2012 15:50

pro Jirku : jsem na tomto fóru skutečně krátce a patrně neznám názvosloví fóra. Jinak všichni, kdo mají základní ekonomické vzdělání vědí, že obrat a zisk jsou základní ukazatele pro úspěšnost firmy. A pokud město jako 50% spoluvlastník nové společnosti bude mít nad těmito ukazateli kontrolu /z pohledu 50% by mít mělo/ a dovede je ovlivnit, pak na tom nevidím nic pro město špatného. Sktečně nevím, jak lépe to vysvětlit.....

Až prostuduji smlouvu,napíšu něco krátce i k ní. Pokud jste tam však někdo našel něco podezřelého,prosím u "vhození" do diskuze.
Veselý
 
Příspěvky: 62
Registrován: 10 úno 2012 15:41

Pronájem výstaviště

Příspěvekod Milan » 21 úno 2012 19:54

Návrh předložené společenské smlouvy byl myslím součástí zadávací dokumentace. Je to standardní smlouva, když odhlédneme od toho, že neřeší situaci, kdy každý společník bude mít jiný názor. Jak se rozhodne, když ani jeden nebude mít prostou většinu hlasů? To mi hlava nebere. Možná se mýlím a tento model funguje ale já ho ještě neviděl a to jsem viděl věci :-). Není mi také jasné, komu se bude areál pronajímat, zda společnosti Expo CZ, nebo nově vzniklé společnosti - v návrhu společenské smlouvy je náznak druhé varianty.
Je vidět, že tento stav je neodvratitelný a nezvrátí ho nic a nikdo. Budiž, je tedy nutné nastalou situaci pečlivě monitorovat a vyžadovat informace, na které je nárok. Mě by třeba zajímal projekt společnosti Expo CZ, proč není někde přístupný? Bude-li schválen vznik nové společnosti, kdy bude veřejnost vědět, jaké akce budou pořádány v roce 2013?
Pro Veselý: myslím, že dělení zisku bude zábavné chrastění kovových mincí. Mám dojem, že provozování areálu nebylo až tak výnosné, aby se mohly kupovat vily v Portugalsku. Zkuste si jen spočítat vstupné z největší akce - cca 90 000 návštěvníků, lístek 80 Kč, 7,2 mio Kč - ideálně ( jsou déti, důchodci, ...). Po odečtení nákladů to tedy fakt jako vejvar nevidím.


Sent from my iPad using Tapatalk
V l w
Uživatelský avatar
Milan
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 322
Registrován: 21 kvě 2010 12:57
Bydliště: Litoměřice

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod litelot » 22 úno 2012 12:38

Naštěstí jsou na radnici někteří úředníci, kterým není jedno, jak se město chová ke svému majetku a dlouholeté tradici celostátních výstav Zahrada Čech.
Proto se podařilo sehnat další dokument - návrh pronájemní smlouvy s novou společností na areál výstaviště. Mimochodem na 20let při podílu města 50 na 50 bez možnosti výpovědi! Skutečně výhodné pro město? Nebo pro místostarosty Červína a Krejzu, jenž budou do společnosti dosazeni za město jako jednatelé? Až skončí jejich volební období, tak zůstanou, protože město nemá potřebnou většinu. Případné odvolání se velmi snadno zablokuje. A jestli opravdu existuje napojení Červína na spol. MAAD (podíl 70% v Expu CZ),tak už vůbec ne!
Přílohy
Soutez_najemni smlouva_20110904.doc
(144.5 KiB) 1111 krát
litelot
 
Příspěvky: 263
Registrován: 09 lis 2010 15:30

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod Veselý » 22 úno 2012 15:19

Děkuji za sehnání a vložení smlouvy. Musím konstatovat, že podmínky pro nového nájemce nejsou vůbec lehké a jednoduché. Vůbec si nejsem jistý, jak to "zahradníci" zvládnou. Ještě je ale varianta, že si najdou a najmou schopného manažera/ředitele. Zajímalo by mě, kdyby se porovnala smlouva o pronájmu s Výstavy s.r.o. a tato nová, jaké jsou v ní rozdíly a odlišnosti.
V této smlouvě není ani zmínka o možných jednatelích, jejich možnosti či nemožnosti odvolání. Kam na to proboha chodíte? Musím uznat, že Vaše informace jsou dost přesné....
Veselý
 
Příspěvky: 62
Registrován: 10 úno 2012 15:41

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod Milan » 22 úno 2012 16:15

To Veselý: O jednatelích, jejich volbě atd. pojednává ona společenská smlouva. Zkuste si zahrát, dejte figurky z člobrda místo společníků, přidělte jim hlasy a nyní simulujte různé situace. Schválně, kolik jich bude nekonfliktních?
Uživatelský avatar
Milan
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 322
Registrován: 21 kvě 2010 12:57
Bydliště: Litoměřice

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod Veselý » 22 úno 2012 23:02

Pro Veselý: myslím, že dělení zisku bude zábavné chrastění kovových mincí. Mám dojem, že provozování areálu nebylo až tak výnosné, aby se mohly kupovat vily v Portugalsku. Zkuste si jen spočítat vstupné z největší akce - cca 90 000 návštěvníků, lístek 80 Kč, 7,2 mio Kč - ideálně ( jsou déti, důchodci, ...). Po odečtení nákladů to tedy fakt jako vejvar nevidím.

Reakce : návštěvnost a cenu za vstupenku máte správně. Alespoň pro rok 2011 a akci Tržnice Zahrady Čech.. Je nutné si však uvědomit, že možná stejně vysoká částka se vybere za pronájem místa či stánků pro vystavovatele a prodejce na každou z akcí. Tržby tedy netvoří pouze a jenom tržba za vstupenky. Když vezmu v úvahu, že akcí je více /většina ale s nižší účastí než Tržnice Zahrady Čech/, dostanu se i tak k zajímavému číslu 30 mil Kč tržeb za rok. A to už je přece zajímavé. Ale i přes tuto skutečnost je patrné, že splnit všechny body z Nájemní smlouvy bude nadlidský úkol.
Veselý
 
Příspěvky: 62
Registrován: 10 úno 2012 15:41

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod litelot » 23 úno 2012 09:13

Veselý píše:Pro Veselý: myslím, že dělení zisku bude zábavné chrastění kovových mincí. Mám dojem, že provozování areálu nebylo až tak výnosné, aby se mohly kupovat vily v Portugalsku. Zkuste si jen spočítat vstupné z největší akce - cca 90 000 návštěvníků, lístek 80 Kč, 7,2 mio Kč - ideálně ( jsou déti, důchodci, ...). Po odečtení nákladů to tedy fakt jako vejvar nevidím.

Reakce : návštěvnost a cenu za vstupenku máte správně. Alespoň pro rok 2011 a akci Tržnice Zahrady Čech.. Je nutné si však uvědomit, že možná stejně vysoká částka se vybere za pronájem místa či stánků pro vystavovatele a prodejce na každou z akcí. Tržby tedy netvoří pouze a jenom tržba za vstupenky. Když vezmu v úvahu, že akcí je více /většina ale s nižší účastí než Tržnice Zahrady Čech/, dostanu se i tak k zajímavému číslu 30 mil Kč tržeb za rok. A to už je přece zajímavé. Ale i přes tuto skutečnost je patrné, že splnit všechny body z Nájemní smlouvy bude nadlidský úkol.


Tady ale bohužel vůbec nejde o pokračování v pořádání výstav, přinést zisk a prestiž pro město. Kromě Zahrady Čech nebude ani možné další tradiční výstavy pořádat:
http://litomericky.denik.cz/zpravy_regi ... 20221.html
Ty nové, pokud se vůbec uskuteční, budou mít hlavně přínos pro firmu Garden Line (společník Expo CZ). Hlavním cílem režisérů Červína a Krejzy je ovládnout městské s.r.o. Zahrada Čech, a tím vyvézt lukrativní majetek z kontroly města. Vše rychle před platností zákona o veřejných zakázkách. Od března již nebude možné rozhodnout výběrové řízení pouze za účasti jednoho uchazeče. Ostatně s vyváděním cizího majetku má pan místostarosta Krejza bohaté zkušenosti, coby mladý manažér litoměřických investičních fondů (ČNIS). Již jednou nás v Litoměřicích obral o úspory a teď chce Litoměřice obrat o zlaté vejce - Zahradu Čech. Že společnosti ExpoCZ nejde o výstavy je patrné mimo jiné z toho, že chtějí zbourat 3 pavilony u hlavního vstupu a na jejich místě postavit prodejny s celoročním provozem - další obchodní centrum v Litoměřicích. To je společně s pozemky areálu výstaviště hlavní důvod zájmu obou pánů. Ostatní budou mít asi také něco slíbeno, když souhlasí. Dokonce tady mlčí i bývalý kritik poměrů na městě Dotik. Podobná kauza s převodem pozemků a podivného schvalování, okolo výstavby Kauflandu na fotbalovém hřišti, tady už byla. Ještě se budeme divit co všechno nám přinese spojení ODS+ČSSD v Litoměřicích. Kdo by si vůbec v minulosti připustil takovéto spojení, že pane starosto?
litelot
 
Příspěvky: 263
Registrován: 09 lis 2010 15:30

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod Bobo » 23 úno 2012 10:00

Pár údajů ke zmíněným tržbám za vstupné. Vstupné ve výši 80 Kč zahrnuje ještě 20% DPH a 20% podíl, který se platí městu. A toto platí u každé prodané vstupenky.
Bobo
 
Příspěvky: 1
Registrován: 23 úno 2012 09:49

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod Veselý » 23 úno 2012 11:52

Pokusím o rekapitulaci obou smluv. Pokud někoho napadnou další body, určitě mě doplní:

1/ Výstavy s.r.o.
- 100% podíl společnosti je dvou společníků /p.Chládek a pí.Matoušková/
- za společnost jednají a rozhodují pouze tito 2 jednatelé
- veškerý zisk zůstává u společníků
- mimo termín akcí je areál liduprázdný
- investice za 20 let nájmu jsou mizivé

2/ Nová smlouva Zahrada Čech s.r.o.
- 50% podíl má město Litoměřice
- možnost ovlivnit činnost mají 2 jednatelé zastupující zájmy města Litoměřice
- zisk se bude dělit 50% / 50%
- pro oživení areálu budou vybudovány nové pavilony s celoročním provozem
- investice ve výši několika desítek milionů Kč jsou dány smlouvou

Osobně tedy nějakou extra nevýhodnost v nové smlouvě nevidím. To že si tam společnost Garden Line vybuduje trvalou prodejní expozici nebo prodejnu pro kutily nebo něco podobného se mi zdá lepší řešení nežli liduprázdný areál, tak jak ho vidím teď. Akce Tržnice a Výstava Zahrada Čech se konat musí, tak jak to ukládá smlouva, to že by se z nějákého důvodu neměly konat se nebojím. Já bych k trvalým expozicím nebo prodejním stánkům klidně dal prostor ještě dalším firmám, ale každá samozřejmě bude platit tržní nájemné.
Jen čas pak ukáže, jak tam jsou pánové Krejza a Červín zainteresováni, jaké z toho mají výhody a prospěch. Jak jsem slyšel od účastníků veřejného zastupitelstva, tak vystupování a prezentace majitelů Expa.cz p.Náprstka a p.Skřivánka byla ubohá. Nejsem si jistý, jak tito pánové budou řídit tak náročný projekt a celý tým. Jsem na to zvědavý.....
Veselý
 
Příspěvky: 62
Registrován: 10 úno 2012 15:41

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod dipous » 23 úno 2012 12:22

Za sebe mohu říci, že smlouvy jsou standardní a pro město nejsou nějak nevýhodné. Zarážející je tedy způsob výběrového řízení, založení účelové spol. 50/50 a figurování lidí spojených s veřejnými funkcemi. Pokud by se opravdu dodržely všechny sliby a smlouvy, nemuselo by to být pro město špatné. Ale...Jak už bylo řečeno ukáže čas. :roll:
dipous
 
Příspěvky: 48
Registrován: 30 říj 2010 10:28

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod Vladislav Liška » 23 úno 2012 14:22

Souhlasím s dipousem, nevidím problém ve snaze změnit fungování Výstaviště. Nemám problém s celoročním provozem, dalšími akcemi atd. Vadí mi způsob jakým se toho radní chytli.

Pro zajímavost, teď se údajně obrat pohybuje kolem 22 milionů, EXPO tvrdilo, že zvládne 30. Prezentace byla skutečně ubohá. Ano smlouva sice zajišťuje investice 30-40 mio, ale nikdo neříká kde se vezmou. Expo tvrdilo, že je vezme z úvěrů od banky. Jenže, EXPO nemá žádnou historii ani majetek, prostě nic čím by mohlo ručit. Bude tedy ručit majetkem města? To doufám ne. Pokud by takový projekt, který předvedlo na zastupku ukázali někomu v bance, tak si bude myslet, že si z nich dělá srandu a nedá na to ani korunu. Také na zastupku padlo něco o tom, že budou chtít peníze z dotací. Někdo z publika kontroval pravdivě tím, že dotace jsou momentálně jen do roku 2013, což je skutečně pravda. Letos díky problémům dokonce ještě většina investičních titulů nebyla vypsána a to už jsou hodně ve skluzu. Místostarosta KK kontroval tím, že samozřejmě dotace dál pojedou jen prostě nejsou vypsány. Chtěl bych mít jeho jistotu. Už teď se ví, že budou radikálně menší. Nehledě na to, že nikdo nezaručí, že nová společnost dotaci získá. Rozhodně ne s podobnou prezentací. Jen pro zajímavost, v letošním běhu OPPI mělo být rozděleno 700 mil. už teď je jasné, že jsou připravené projekty za 6 mld, což je skoro desetinásobek. Takže počítat s tím, že na výstaviště bude dotace prostě nejde. Ano, řešením je najmout nějakého schopného manažera a určitě to půjde někam dotáhnout, ale pořád tu zůstává problém nečisté hry, 20 let, neodvolatelnosti, 50/50.
Vladislav Liška
Uživatelský avatar
Vladislav Liška
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1004
Registrován: 21 kvě 2010 09:48
Bydliště: Litoměřice

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod vojta » 23 úno 2012 16:39

Dobrý den.Nehodlám zde orodovat za současné nájemce areálu,ale přesto mi pár věcí nedá:1.Návštěvnost Tržnice zahrady čech myslím má do 90000 hodně daleko.2.Areál asi není tak "liduprázdný"jak vypadá.Mnozí z nás chodí každou zimu hrát tenis do vytápěné haly,někteří využívají i zimní golfové odpaliště v pav.G.Většina výprodejů které si město nepřálo v kulturáku se odehrává na výstavišti.Veškeré akce pro školy(hasiči,policie atd.)se konají také na výstavišti.3.Jestliže obrat je asi 22 mil.tak bych chtěl vidět také náklady jako odpady,energie,zaměstnanci,pojištění,ostraha atd.
Přeji nové společnosti aby se jim podařilo udržet alespoň současnou úroveň výstav a ostatních akcí.Nebudou to mít lehké...
vojta
 
Příspěvky: 87
Registrován: 19 lis 2010 17:29

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod Milan » 23 úno 2012 17:50

Už jsem psal někde na začátku tohoto tématu, že mi celá konstrukce nesedí ekonomicky. Když mám projekt, vždy se musí jednat o to, že bude ziskový, třeba i z dlouhodobého hlediska 20 let. Jinak je to celé ekonomický nesmysl. Expo CZ tvrdí, že v průběhu 20 let chce investovat celkem 140 mio Korun českých. Jinými slovy, na konci dvacetiletého období, kdy skončí smluvní vztah, podle všech zákonů ekonomiky, budou chtít, aby se na ziscích (tedy na 50% pro Expo CZ) vrátilo oněch 140 mio. Pokud ne, je to čistá ztráta protože smlouva nikde o kompenzacích nehovoří. Nezlobte se na mě, kdo do tohoto projektu může jít a věřit, že to takto bude? Vždyť to je roční průměrný zisk někde kolem 7 mio (jen pro Expo CZ), minimálně, nikde nejsou započítány platby nájmu, energií, zaměstnanců, …
Uživatelský avatar
Milan
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 322
Registrován: 21 kvě 2010 12:57
Bydliště: Litoměřice

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod litelot » 10 bře 2012 15:18

A je schváleno! Červín má další zářez na pažbě svých "úspěchů":
http://litomericky.denik.cz/zpravy_regi ... 20310.html

Jak píše Deník, schválená společenská smlouva je předělaná oproti té z výběrového řízení. Jak je možné, že se účelově změní podmínky
nastavené ve výběrovém řízení? :shock: Pracuji na sehnání smlouvy, snad se to podaří.
litelot
 
Příspěvky: 263
Registrován: 09 lis 2010 15:30

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod vojta » 10 bře 2012 17:21

Když už se v tichosti mění smlouva teď,tak co nás asi čeká za dva roky?Třeba změna na stavební parcely(to víte,na ty výstavy už stejně lidi nechoděj...)
vojta
 
Příspěvky: 87
Registrován: 19 lis 2010 17:29

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod babča » 10 bře 2012 18:57

Hlavně si všichni pamatujte tuto větu. "Pokud nebudu v zastupitelstvu, tak se vzdám funkce." :D
babča
 
Příspěvky: 194
Registrován: 21 kvě 2010 15:23

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod litelot » 15 bře 2012 20:01

litelot píše:A je schváleno! Červín má další zářez na pažbě svých "úspěchů":
http://litomericky.denik.cz/zpravy_regi ... 20310.html

Jak píše Deník, schválená společenská smlouva je předělaná oproti té z výběrového řízení. Jak je možné, že se účelově změní podmínky
nastavené ve výběrovém řízení? :shock: Pracuji na sehnání smlouvy, snad se to podaří.


V posledních dnech je tady na fóru poněkud mrtvo. Asi jarní únava :lol: Přináším tedy pro pozbuzení co jsem slíbil, že seženu, tj. předělanou a zastupitelstvem schválenou společenskou smlouvu na Červínovo s.r.o. Zahrada Čech. Mimochodem, prý se hlasovalo bez hlasovacího zařízení. Proč asi?
Přílohy
10-společenská smlouva-Zahrada Čech.doc
(88 KiB) 1035 krát
litelot
 
Příspěvky: 263
Registrován: 09 lis 2010 15:30

Re: Pronájem výstaviště

Příspěvekod vojta » 25 črc 2012 14:59

Tak co myslíte,máme se na co těšit?http://www.litomericko24.cz/index.php/aktualne/3857-novy-pavilon-ma-na-vystavisti-stat-jiz-pristi-rok
vojta
 
Příspěvky: 87
Registrován: 19 lis 2010 17:29

PředchozíDalší

Zpět na Rozvoj města

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků