Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod Jakub Kacar » 28 pro 2013 10:27

Rád bych nějak reagoval na v poslední době hodně propírané téma zrušení hazardu v našem městě. Když jsem se přišel podívat na městské zastupitelstvo, tak jsem tam postrádal trochu mladistvého pohledu na věc. Neustále se mluvilo o financích a omezování svobody hráčům. Přitom jeden ze zastupitelů prohlásil, že se chodí do herny občas podívat večer a většinou tam potká jednoho, dva hráče, a proto se domnívá, že nejde o takový problém, aby se musel řešit. Ono jde totiž o problém, který není moc vidět. Takový hráč může přijít do herny o půlnoci a jeho hraní může trvat třeba jen patnáct minut a je schopen prohrát celý plat a v tichosti se studem zase zmizí a pak se to s ním táhne až do další výplaty.

Obrovské nebezpečí vidím v tom, že k automatům má blízko právě má generace studentů, kteří nemají moc peněz. Vidí v automatech lehký přivýdělek a při kombinaci s alkoholem pak vznikají zárodky gamblerství. Mnoho kluků v partě si zajde cestou z baru do herny a zkouší své štěstí, po strávené hodince u automatů se postupně rozchází, ale někteří z nich se pak už osamoceně pokouší vyzrát na automaty v jiné herně, protože je to prostě nějak chytlo. To jestli vyhrají je už pak majitelům herny jedno. Hlavně, že se pak někdy vrátí. Jelikož se ale mladí za své hraní stydí, tak se o ničem nikdo nedoví.

Zažil jsem jednu takovou příhodu. Byl jsem se známými v baru a kamarád se mi svěřil, že občas si do herny zajde, ale nikdy tam nechce a požádal mě, abych mu zabránil, kdyby náhodou dnes chtěl opět jít. Po třech pivech samozřejmě chuť na automaty dostal a nedal si říct a začal být i agresivní. Zabránit jsem mu nedokázal. Po asi dvaceti minutách mi volal, že prohrál všechny peníze a je „úplně v hajzlu“. Horší bylo, že herna byla hned vedle bankomatu a on si mohl vybrat další peníze a tak hrát dál, aby své peníze získal zpět. Nezískal! Nešťastné je, že herny jsou v našem městě na každém rohu a většina mladých z hospody jdoucích, tak hernu potkávají a vědí, že tam je i jejich oblíbený automat a hraní je jaksi táhne. Mnoho aktivních mladých hráčů říká, že by byli rozhodně radši, kdyby tu herny vůbec nebyli a nemuseli myslet na to, že cestou domů mají tu možnost se tam na chvilku stavit. Zastupitelé také porovnávali hazard s drogami. Drogy jsou problémem beze sporu, ale ve škole nás před nimi neustále varovali. O hraní nám nikdy nikdo nic neřekl.

Vůbec jsem netušil, že může být hraní takhle nebezpečné, dokud jsem nepotkal pár hráčů a nečetl mnoho příběhů. Gamblerství je problém, který postihuje všechny zvědavé mladistvé bez rozdílu vzdělání či finančních prostředků. Městští zastupitelé nechtějí zrušit hazard v Litoměřicích, protože přináší nemalé finance do rozpočtu města. Do toho bohužel vůbec nevidím, ale také to může dopadnout, že v našem „zdravém městě“ bude utrácet nezanedbatelné množství občanů své výplaty či mnoho mladistvých utrácet peníze svých rodičů.

Závěrem bych chtěl poděkovat zdejším zeleným, že tuto problematiku otevřeli a zastupitelům říci, aby nebrali hazard na lehkou váhu, hlavně i kvůli nám mladým a zvážili všechna pro a proti. Na konec bych po vzoru Haliny Pawlovské měl radu: „Je jedno jak dlouho hraješ, na automat nevyzraješ.“

Jakub Kacar, student 21
Jakub Kacar
 
Příspěvky: 3
Registrován: 02 lis 2013 17:30

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod Ondra » 29 pro 2013 14:01

Ten problém, který řešíte, tedy omezení nebo dokonce zrušení hazardu se jmenuje svoboda v podnikání :D Je spojen s kouzelným slůvkem demokracie, tedy něčím, co je vymezeno zákony. Pokud zákony a potažmo vyhlášky nenajdou dostatečnou podporu v zastupitelském "demokratickém systému v rozhodování v naší zemi, tak se nic nezmění. Firmy, které se tímto podnikáním zabývají, mají vyzkoušeno, že čím je lidem hůře, tím více se prosází. Cestou ke změně je zákon, tedy jeho nové znění a zároveň výchova v rodině, škole i při jiné zájmové činnosti. Zároveň s tím se však musí vyřešit, kde vzít finanční zdroje, které budou chybět pro zájmovou činnost. Není to tudíž jednoduché rozhodování, které by se dalo změnit z hodiny na hodinu. Těším se na ten okamžik, až se nalezne opravdu správné a z hlediska daňového, systémové řešení, které na jedné straně utlumí hazard a na straně druhé neutlumí zájmové kroužky, sport, kulturu a jiné zájmy. Jsem rád, že Vy jako mladý člověk nad tím přemýšlíte. Podívejte se do litoměřických restaurací, kolik lidí zde přemýšlí a o čem přemýšlí. I když dát si pivo s přáteli je občas taktéž přínosné. Alespoň si uděláte obrázek o stavu společnosti :D
Ondra
 
Příspěvky: 84
Registrován: 27 lis 2012 17:58

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod Petr Panaš » 30 pro 2013 00:45

Nevnímám snahu současného vedení radnice reagovat na požadavek občanů ve vztahu k omezení hracích automatů ve městě. Situace je taková, že k omezení nedošlo, naopak nám vznikla úplně nová herna na Dlouhé ulici - Kapucínské náměstí. V Masarykově ulici problém také neřešen. Ze stran většiny zastupitelů zatím pouze zaznívají v převládající míře (byť ne úplně od všech) argumenty pro neomezování. Níže odkaz na anketu, ze které požadavek vzešel.
Desatero problémů Litoměřic. Řešme je společně! pro rok 2013
"Neověřený" problém č. 2: Omezit provoz hracích automatů ve městě (především v Masarykově ulici)

http://zdravemesto.litomerice.cz/forum- ... oblem.html
Petr Panaš
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1104
Registrován: 21 kvě 2010 12:58

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod worwan » 30 pro 2013 11:06

Vážený studente, Vy jste ideál politiků všech stran a barev.Místo používání vlastního rozumu,vědomostí a možností sdílet toto téměř s celým světem(web) jste ochoten se vzdát toho nejcenějšího co tato doba přináší a to SVOBODY!!!! A to ve prospěch nějakých sociálních inženýrů kteří vědí nejlíp co je pro nás(voliče) nejlepší a podle toho se mám snaží řídit život. Jsem staršího data výroby(1966) a ne všechna rozhodnutí v životě která jsem v životě činil se dnes jeví jako dobrá a správná ale i to je součástí svobody,prostě se někdy rozhodnout špatně ale podle svého!!!! Kdežto Vy se oháníte tím že Vás ve škole varovali jen před drogami a ne před gamblingem?
Mno, a varovali vás před sexem s prostitutkami a návštěvou veřejných domů? konzumací ve jídla ve fastfoodech, a co bůček a smažené? sladké přeslazené limošky a skoky do neznámé vody? pojídaní neomytého ovoce? kouření?návštěva předváděcích akcí? atdatd.... je mnoho nástrah co na Vás na světě číhá ale nevzdávejte se své svobody ve prospěch někoho kdo vám licoměrně slibuje že vás před vším tím špatným ochrání protože než se nadějete tak jste mezi nepohodlnými!!!
P.S: do heren nechodím ani žádnou nevlastním
Uživatelský avatar
worwan
 
Příspěvky: 256
Registrován: 27 črc 2010 14:20

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod LtmPavelka » 30 pro 2013 12:51

pane Kacare, problém Vašeho kamaráda se jmenuje alkohol a ne automat pokud střízliv nehraje. Můžeme v tom případě zakázat automobily, neb ročně zabije spousta opilých řidičů hromadu neviných lidí a to je opravdová tragédie. Takže ať nechlastá a má klid.
LtmPavelka
 
Příspěvky: 137
Registrován: 28 zář 2010 12:42

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod vodomerka » 30 pro 2013 14:33

pánové worwani a LtmPavelko, vy jste evidentně někdy v jídelně snědli asi rozum světa... všude vědí, že gambling problém je. v celém západním světě. dokonce i primátor Bubeníček. jenom tady v Litoměřicích, nejosvícenější radní, snad ještě papežštější úřednice na sociálním odboru, a teď i vy! není vás škoda na tomhle fóru? nemohli byste radit někde vejš? na Kraji nebo na ministerstvu? :)
je konec roku, po vánocích... tak vám přeju, ať nikdy nemusíte podobný příbeh poslouchat od někoho z vašich příbuzných, blízkých.

p.s.: choďte hodně do Kalich arény. to je, zdá se, všelék na všechny sociopatogenní jevy :lol:
vodomerka
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 587
Registrován: 01 lis 2010 07:28

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod wind » 30 pro 2013 17:17

Pane wodoměrko, nepoužívejte výrazy, kterým nerozumíte, např. svoboda nebo sociální inženýr. Vypadá to hloupě!!! Pan Bubeníček je hejtmanem Ústeckého kraje a Vy jste trochu pomatený pisálek.
wind
 
Příspěvky: 89
Registrován: 21 říj 2010 15:11

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod vodomerka » 30 pro 2013 17:27

wind píše:Pane wodoměrko, nepoužívejte výrazy, kterým nerozumíte, např. svoboda nebo sociální inženýr. Vypadá to hloupě!!! Pan Bubeníček je hejtmanem Ústeckého kraje a Vy jste trochu pomatený pisálek.


děkuji za upozornění. termity, ktere mi predhazujete, si nechte od cesty. Bubenickovi se omlouvam. nekomolte mi nick a radši se držte tématu, pane Vykřičníku ;)
vodomerka
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 587
Registrován: 01 lis 2010 07:28

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod LtmPavelka » 30 pro 2013 18:19

vodomerka píše:pánové worwani a LtmPavelko, vy jste evidentně někdy v jídelně snědli asi rozum světa... všude vědí, že gambling problém je. v celém západním světě. dokonce i primátor Bubeníček. jenom tady v Litoměřicích, nejosvícenější radní, snad ještě papežštější úřednice na sociálním odboru, a teď i vy! není vás škoda na tomhle fóru? nemohli byste radit někde vejš? na Kraji nebo na ministerstvu? :)
je konec roku, po vánocích... tak vám přeju, ať nikdy nemusíte podobný příbeh poslouchat od někoho z vašich příbuzných, blízkých.

p.s.: choďte hodně do Kalich arény. to je, zdá se, všelék na všechny sociopatogenní jevy :lol:


pane vodomerka /abych něco nekomolil/ jestli jsem neco snědl je asi pravdepodobné, jinach bych asi nežil. Já Vám naoplátku a upřímně přeji ať Vám ten případný ožrala nezabije někoho z Vaší rodiny. Věřte že je to více než peníze. V Kalich aréně jsem vživotě nebyl. Toť vše k tomuto tématu. Přeji krásný den.
LtmPavelka
 
Příspěvky: 137
Registrován: 28 zář 2010 12:42

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod Stanislav Hylán » 30 pro 2013 22:26

Já Kubu Kacara plně chápu. Setkal jsem se osobně s člověkem (ing.ekonom velice bystrý a chytrý, úspěšný v zaměstnání), který gamblerství propadl (nemusel přitom chlastat) a skončil jako nezaměstnaný, na psychiatrii a ve finále si vzal život. Setkávám se i s lidmi, kteří jsou nezaměstnaní, na sociálních dávkách a chodí hrát automaty. Takže to není jen o chlastu. A při vší úctě k tržnímu hospodářství není to ani o omezování podnikání. I ve vyspělejších evropských státech než jsme my dokážou tento problém řešit a regulovat a neschovávat se za populární hesla typu"omezování svobody a podnikání". I v našem městě jsou restaurace, které herní automaty odmítají a nemají je. A fungují i bez nich ;) .
Stanislav Hylán
 
Příspěvky: 372
Registrován: 08 čer 2010 20:22

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod winie » 30 pro 2013 22:45

vodomerka píše:pánové worwani a LtmPavelko, vy jste evidentně někdy v jídelně snědli asi rozum světa... všude vědí, že gambling problém je. v celém západním světě. dokonce i primátor Bubeníček. jenom tady v Litoměřicích, nejosvícenější radní, snad ještě papežštější úřednice na sociálním odboru, a teď i vy! není vás škoda na tomhle fóru? nemohli byste radit někde vejš? na Kraji nebo na ministerstvu? :)
je konec roku, po vánocích... tak vám přeju, ať nikdy nemusíte podobný příbeh poslouchat od někoho z vašich příbuzných, blízkých.

p.s.: choďte hodně do Kalich arény. to je, zdá se, všelék na všechny sociopatogenní jevy :lol:

primator bubenicek by rad hazard zakazal, coz vypovida o tom z jake je strany... Za chvili budete chtit zakazovat alkohol a dalsi veci. Ti kdo hazardu propadli, tak mu propadli pouze vlastni vinou a ne diky blikajicim svetylkum slibujicim penize. Neni na miste cokoliv zakazovat, ale spis pracovat na prevenci. Navíc je populistické, že zákaz hazardu na území města cokoliv změní. Jen se hráči přesunou do jiných měst a bydlet zůstanou zde. Tudíž zde zůstanou i sociální problémy.
Takže studente Kacare. Pokud je "gambler" kamarád opravdu silným hráčem, tak mu buď budete muset dát pár výchovných, nebo ho odstavit od alkoholu a nebo ho nechat ať si dělá co chce, protože každý svého štěstí strůjce ;)
Winie = Vít Hrzán
winie
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 499
Registrován: 12 črc 2010 06:35
Bydliště: Litoměřice, předměstí

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod Stanislav Hylán » 30 pro 2013 23:08

Takto reklamně využil jistý antikvariát komunistickou "prevenci" proti alkoholismu z padesátých let :) . Prevence určitě, podpora aktivit dětí a mládeže, ale s tím zároveň i omezení příležitostí pro potencionální a stávající gamblery.
Přílohy
Alkohol ne.jpg
Alkohol ne.jpg (12.78 KiB) Zobrazeno 38454 krát
Stanislav Hylán
 
Příspěvky: 372
Registrován: 08 čer 2010 20:22

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod worwan » 31 pro 2013 16:40

ono totiž,gemblit a sázet lze i na internetu a tam ten problém zlikvidujete jak? kontrolou nebo zákazem? ;)
Uživatelský avatar
worwan
 
Příspěvky: 256
Registrován: 27 črc 2010 14:20

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod vodomerka » 31 pro 2013 21:02

http://aktualne.centrum.cz/domaci/fotogalerie/2013/12/31/do-hracich-automatu-cesi-nahazeji-desitky-miliard/foto/544756/ ... pro ty, kdo se chtělí podívat na statistiky a dokáží uznat, že gamblerství JE problém sám o sobě.
vodomerka
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 587
Registrován: 01 lis 2010 07:28

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod vodomerka » 31 pro 2013 21:03

worwan píše:ono totiž,gemblit a sázet lze i na internetu a tam ten problém zlikvidujete jak? kontrolou nebo zákazem? ;)


vsiml jste si, kde vsude ve meste nesmite pit na verejnosti alkohol nebo kourit? a to vam nevadi? neni to nedemokraticke?
vodomerka
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 587
Registrován: 01 lis 2010 07:28

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod Jakub Kacar » 01 led 2014 12:30

Vážený worwan,
není důvod se domnívat, že nepoužívám vlastní rozum, jen proto, že jsem napsal článek se kterým nesouhlasíte. Naopak se domnívám, že bylo rozumné, vyvolat diskuzi. Obohatím si tak své zkušenosti s tímto problémem i z vaší strany.
Hlava mi to nebere totiž. Každý rozumný člověk ví, že automaty jsou svinstvo. Ať se zeptáte kohokoliv, dokonce i začínající hráč nebo gembler vám to potvrdí, že by je nejradši neviděl a nikdy je nepotkal. Je zpátečnické nechat to být a neřešit to. Nebo vám to jako problém nepřijde?

Pane LTMPavelko, máte pravdu, že alkohol za volantem je daleko větší problém než alkohol za automatem, ale v téhle diskuzi mi to přijde mírně zcestné.

S panem Ondrou souhlasím v tom, že bude určitě velmi náročné najít správné řešení. Ale čekal jsem od města alespoň snahu, nějak se problémem zabývat, jako jiná města v ČR. Ta bohužel neproběhla. Vedení města při zastupitelstvu velmi pragmaticky prohlásilo, že se problémem budou zabývat, protože viděli, že o téma je mezi občany zájem. Ale skutek pak nějak utekl a máme ve městě další novou hernu v centru města.
Jakub Kacar
 
Příspěvky: 3
Registrován: 02 lis 2013 17:30

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod subform » 07 led 2014 12:10

jaký je příjem města z výherních automatů????
Uživatelský avatar
subform
 
Příspěvky: 180
Registrován: 13 zář 2010 16:02

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod Ondra » 08 led 2014 20:28

Pokud to víte pane Subforme, tak nám tuto informaci sdělte, jsme na to moc zvědaví. Do této chvíle se to tají.
Ondra
 
Příspěvky: 84
Registrován: 27 lis 2012 17:58

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod Petr Panaš » 08 led 2014 21:19

To není nic tajného. Předpokládaný příjem na r. 2014 činí 14.100.000 Kč. Zde je odkaz, str. 3, odbor ekonomický : http://radnice.litomerice.cz/archiv/854 ... t_2014.pdf
Petr Panaš
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1104
Registrován: 21 kvě 2010 12:58

Re: Dopis o zdánlivě neviditelném problému města

Příspěvekod Ondra » 08 led 2014 21:27

Ta "hádanka" byla pro Subforma, on si o ni řekl těmi svými ??? Jste trochu uspěchaný!
Ondra
 
Příspěvky: 84
Registrován: 27 lis 2012 17:58

Další

Zpět na Rozvoj města

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron