Aukce elektřiny

bazar, inzeráty, témata úplně mimo, cokoliv vás napadne...

Aukce elektřiny

Příspěvekod Petr Panaš » 13 bře 2013 12:51

Je odzkoušeno, že například města mohou ušetřit elektronickou aukcí elektrické energie velmi zajímavé peníze. Jsem zvědavý, jaký bude výsledek v Říčanech, kde se spojily jednotlivé domácnosti. V květnu tam budu služebně a mám jednat se zástupci radnice, tak se schválně zeptám a dám vědět.
http://aktualne.centrum.cz/finance/bydl ... ?id=773826
Petr Panaš
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1104
Registrován: 21 kvě 2010 12:58

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod Vladislav Liška » 13 bře 2013 13:11

Zajímavá věc. Také jsem o tom uvažoval, ale většina lidí je příliš konzervativní na změnu, natož na takovýto krok. Každopádně, pokud by měl někdo zájem se spojit, jsem ochoten to zorganizovat - bez osobního prospěchu narozdíl od Říčan. Jen pro zajímavost, jeden rok jsme přechodem od RWE k ČEZu ušetřili cca třetinu, teď pokud přejdeme jinam, ušetříme dalších minimálně 10%, takže prostor pro slevu fakt je.
Vladislav Liška
Uživatelský avatar
Vladislav Liška
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1004
Registrován: 21 kvě 2010 09:48
Bydliště: Litoměřice

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod dnn » 14 bře 2013 21:25

nyní na ČT24 byla zpráva o proběhlé aukci v Říčanech a cena elektrické energie pro 500 obyvatel (kteří se zapojili) klesla o 16% a u plynu dokonce o 30%! je vidět, že prostor pro slevu opravdu je
dnn
 
Příspěvky: 97
Registrován: 26 dub 2012 10:32
Bydliště: Předměstí

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod LtmPavelka » 11 čer 2013 13:25

tak jsem četl v Radničním zpravodaji že bude aukce i u nás. Máte někdo zkušenosti? nebo někdo z Vašich známých? Šel bych do toho. :!:
LtmPavelka
 
Příspěvky: 137
Registrován: 28 zář 2010 12:42

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod vrotter » 11 čer 2013 14:41

Pozveme všechny podomní prodejce energií... i když to by se musela smlouva podepsat ihned na místě a město by si ji nemohlo raději ani okopírovat :D
V. Rotter [SZ Litoměřice]
Uživatelský avatar
vrotter
 
Příspěvky: 16
Registrován: 28 úno 2013 12:07
Bydliště: Litoměřice

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod LtmPavelka » 11 čer 2013 15:46

vrottere, já se neptal na Váš postoj vůči vedení města /mimochodem to nemá dělat město ale nějaká spol. eCentre/ ale na skutečnou zkušenost s aukcí energií, případně s touto spol.. Proč proboha hned vše využívat k útokům na někoho?
LtmPavelka
 
Příspěvky: 137
Registrován: 28 zář 2010 12:42

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod Vladislav Liška » 11 čer 2013 18:39

Osobně do toho asi půjdu, byť se mi nelíbi ten zprostředkovatel, ale třeba nabídne dobré podmínky. Co jsem zatím měl kde možnost vidět, tak přes zprostředkovatele to nebyla vždy výhra pro všechny - kdo je šikovnej a orientuje se, může mít lepší ceny už teď. Každopádně by to mohl být opravdu zajímavé.
Vladislav Liška
Uživatelský avatar
Vladislav Liška
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1004
Registrován: 21 kvě 2010 09:48
Bydliště: Litoměřice

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod vodomerka » 12 čer 2013 05:59

já se toho docela bojím. vím, jak bývají některá VŘ a elektronický aukce různě poschovávaný, aby sice naplnily podmínky zákona, ale nikdo neoslovený nemá téměř šanci se o poptávce dozvědět a udělat nabídku.
takže ve výsledku to nemusí být žádný terno. navíc na dva roky. je ta firma eCENTRE důvěryhodná?
vodomerka
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 587
Registrován: 01 lis 2010 07:28

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod vrotter » 12 čer 2013 10:07

to: LtmPavelka, omlouvám se, ale nic proti aukci nemám, to bylo jen pro odlehčení ;)
V. Rotter [SZ Litoměřice]
Uživatelský avatar
vrotter
 
Příspěvky: 16
Registrován: 28 úno 2013 12:07
Bydliště: Litoměřice

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod vodomerka » 12 čer 2013 11:47

nevím, jak moc je tohle kladná reference (oproti Semilům, které jsou ultra transparentní) http://ecentre.cz/reference/20-akciova- ... urzu-praha
vodomerka
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 587
Registrován: 01 lis 2010 07:28

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod vodomerka » 12 čer 2013 11:48

myšlenka je každopádně skvělá. doufám, že na přednášce budou zástupci firmy přesvědčiví :)
vodomerka
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 587
Registrován: 01 lis 2010 07:28

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod Petr Panaš » 12 čer 2013 21:03

Pokud se nepletu, tak tato firma dělala el.aukci pro naše město a okolní obce. Odměna byla nastavena jako procento (už nevím jaké) z vysoutěžené úspory. To je ideální stav, neboť je silná motivace realizátora na co nejnižší ceně (oproti paušální odměně). Teda, to je můj osobní názor. Ale nevím, jak fungují nyní. Další faktor je počet účastníků akce a velikost soutěženého odběru elektřiny. Čím je větší, tím větší je zájem dodavatelů a jsou schopni nabídnout nižší cenu. Proto by byl ideální stav společného zadavatele, kterého by tvořily firmy, příspěvkové organizace, město + občané. Ideálně ještě do toho zahrnout okolní obce. To už pak pro dodavatele elektřiny (ale třeba např. i plynu)může být hodně ekonomicky zajímavé a jsou schopni si pěkně zasoutěžit ;)
Petr Panaš
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1104
Registrován: 21 kvě 2010 12:58

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod vrotter » 19 čer 2013 18:22

V. Rotter [SZ Litoměřice]
Uživatelský avatar
vrotter
 
Příspěvky: 16
Registrován: 28 úno 2013 12:07
Bydliště: Litoměřice

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod vodomerka » 19 čer 2013 21:14

jsem zvedavy na situaci, kdy budu mit nasmlouvanou energii a plyn na dva roky a po roce zrusim pripojku (stehovani/umrti, leccos). co pak?
vodomerka
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 587
Registrován: 01 lis 2010 07:28

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod vodomerka » 21 čer 2013 08:56

byli jste se tam podivat? mne ta prezentace moc nepresvedcila. byly to spis takovy obecny informace a trochu mlzeni ohledne podminek pri nepodepsani smlouvy o odberu...
jako velky minus v transparentnosti povazuju to, ze aukce neni tzv. "otevrena", tzn. dostupna bez zaslani vyzvy k ucasti zadavatelem (u "neverejnych" elektronickych aukci vzdycky hrozi riziko domluvy zadavatele s ucastniky (nabizejicimi)).
dalsi minus je, ze i kdyz budou nove sjednane podminky i treba jenom o 1% lepsi nez stavajici, budu muset podepsat smlouvu s vysoutezenym odberatelem, pripadne zaplatit za odstoupeni od smlouvy nekolik tisic.

pro mne jsou to zasadni minusy a moc velka nejistota na prilis dlouhe obdobi. myslenka skvela, ale...

co vy?
vodomerka
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 587
Registrován: 01 lis 2010 07:28

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod Vladislav Liška » 21 čer 2013 11:28

Bohuzel jsem to nestihal. Zaznela tam vyse jejich provize? Pokud jsem to dobre pochopil, tak po vstupu lze smlouvu nepodepsat jen kdyz bude nabidka vyssi nez ted mam? Pricemz pred vstupem nevim kdo vubec bude osloven? Proc to neni otevrene zaznelo?
Vladislav Liška
Uživatelský avatar
Vladislav Liška
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1004
Registrován: 21 kvě 2010 09:48
Bydliště: Litoměřice

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod vodomerka » 21 čer 2013 12:11

Vladislav Liška píše:Bohuzel jsem to nestihal. Zaznela tam vyse jejich provize? Pokud jsem to dobre pochopil, tak po vstupu lze smlouvu nepodepsat jen kdyz bude nabidka vyssi nez ted mam? Pricemz pred vstupem nevim kdo vubec bude osloven? Proc to neni otevrene zaznelo?


provize je 4,5% z předpokládaného odběru (to je dohledatelné v dostupných dokumentech).
od podpisu smlouvy se da odstoupit dvěma způsoby - aukce nenabídne lepší podmínky (asi opravdu i třeba jenom o to jedno procento, což vzhledem k cenám ČEZu a RWE nebude problém) nebo zaplacenim smluvni pokuty (viz predchozi prispevek). o pokute se prezentujici pani zapomnela zminit.
že se nejedná o otevřenou aukci jsem zjistil až sťouráním na jejich stránkách, když jsem hledal nějakou už proběhlou nebo v zadání... http://www.ecentre.cz/seznam-e-vyberovy ... domacnosti (respektive, u některých se možná dalo přihlásit rovnou z portálu, u jiných se musí žádat o informace...)
Vysoutěžené firmy (byť z výběrek pro komerční sektor) ve mně moc důvěry nebudí.

Jo, a ještě je tam nějaká nedovysvětlenost v případě, že vysoutěžený dodavatel zkrachuje. Pokud si dobře pamatuju co paní povídala, tak náhradní dodávku zajistí (pravděpodobně) předchozí dodavatel za svoje ceny, ale smlouva snad platí dál s tím, že odstoupení = pokuta. To nevím přesně, jak je. Neměl jsem moc čas se tím zabývat.
Prostě záměr dobrej, ale pro zákazníka nedotaženej. Prezentace mi připadala trochu jak "Zepter".
vodomerka
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 587
Registrován: 01 lis 2010 07:28

Re: Aukce elektřiny

Příspěvekod anonymys » 23 srp 2013 09:52

anonymys
 
Příspěvky: 92
Registrován: 09 čer 2010 21:27


Zpět na Ostatní

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron