Zákon o registru smluv

dotazy na zastupitele a radní

Zákon o registru smluv

Příspěvekod Jiří Rotter » 26 kvě 2014 09:45

Dnes jsem pana starostu vyzval k otevřené podpoře zákona o registru smluv. Uvidíme, co z toho vypadne :-)
http://starostoveprotransparentnost.cz/
Jiří Rotter
 
Příspěvky: 6
Registrován: 26 kvě 2014 09:37

Re: Zákon o registru smluv

Příspěvekod Jiří Rotter » 02 čer 2014 13:29

No, tak zatím čekám marně na jakoukoli (i negativní) odpověď. Jak je vidět odjinud (Liberecký kraj, pár obcí, nebo celé Slovensko), registr funguje ku prospěchu věci a polici, kteří jej prosadili bývají opakovaně voleni (protože každý vidí, že jsou fér). Nu což, mlčení je také názor. Pan starosta mě ale bohužel nepřesvědčil, můj hlas tedy neobdrží.
Jiří Rotter
 
Příspěvky: 6
Registrován: 26 kvě 2014 09:37

Re: Zákon o registru smluv

Příspěvekod winie » 02 čer 2014 20:11

obávám se výkonného spam filtru na schránky radních a zastupitelů ;)
Winie = Vít Hrzán
winie
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 499
Registrován: 12 črc 2010 06:35
Bydliště: Litoměřice, předměstí

Re: Zákon o registru smluv

Příspěvekod Jaromír Mareš » 02 čer 2014 21:05

Jiří Rotter píše:No, tak zatím čekám marně na jakoukoli (i negativní) odpověď. Jak je vidět odjinud (Liberecký kraj, pár obcí, nebo celé Slovensko), registr funguje ku prospěchu věci a polici, kteří jej prosadili bývají opakovaně voleni (protože každý vidí, že jsou fér). Nu což, mlčení je také názor. Pan starosta mě ale bohužel nepřesvědčil, můj hlas tedy neobdrží.


Jirko, ty jako skaut se přece otevřeného a osobního dotazu na starostu nebojíš. Přijď na jednání zastupitelstva a rovnou se ho na to zeptej, je to určitě lepší forma.
Jaromír Mareš
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 200
Registrován: 05 pro 2012 16:55

Re: Zákon o registru smluv

Příspěvekod Jiří Rotter » 03 čer 2014 13:12

Bohužel, celý den práce v Praze trošku znesnadňuje návštěvy na zastupitelstvu. Proto jsem zvolil email.
Jiří Rotter
 
Příspěvky: 6
Registrován: 26 kvě 2014 09:37

Re: Zákon o registru smluv

Příspěvekod Petr Panaš » 03 čer 2014 15:07

Také jsem v práci v Praze, ale na zastupitelstvo bych rád šel (pokud to budu stíhat). Zeptám se pana starosty a dám vědět ;)
Petr Panaš
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1104
Registrován: 21 kvě 2010 12:58

Re: Zákon o registru smluv

Příspěvekod Petr Panaš » 05 čer 2014 17:31

Zeptal jsem se na 2 otázky. Zda Litoměřice podpoří zákon o registru smluv a jestli případně přistoupí k jejich zveřejňování dobrovolně (myšleno bez čekání na zákon). Odpovídal pan starosta. Odpověď byla ano. Potom ale přišel doplňující komentář, který to tak nějak částečně negoval. Prý je třeba vyčkat zapracovní připomínek ze strany Svazu měst a obcí, což je prý organizace k připomínkování nejpovolanější.
Problém je, že Svaz měst a obcí je jedním z největších kritiků tohoto zákona. Tak nevím, jak si odpověď v praxi přebrat. Nechci špatně interpretovat, ale dělalo to na mne dojem, že zatím se smlouvy zveřejňovat nebudou, bude se čekat na finální podobu zákona s tím, že se doufá, že to bude ta okleštěná verze, kterou Svaz navrhuje.
Snad jsem to napsal správně, pokud ne, může mě někdo z přítomných politiků či úředníku opravit.
Petr Panaš
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1104
Registrován: 21 kvě 2010 12:58

Re: Zákon o registru smluv

Příspěvekod Jiří Rotter » 06 čer 2014 14:54

Díky Petře. Takže puntík na Litoměřicích na mapě http://starostoveprotransparentnost.cz/#map neuvidíme. To řekli krásně politicky - aby to vypadalo, jako že ano, ale ve skutečnosti ne. Jsme pro, ale nehodláme udělat nic, co nám nenařídí, a počkáme, jestli se svazu měst a obcí podaří ten zákon alespoň trochu otupit (protože veškerá snaha SMaO kolem zákona až histericky na tohle tlačí). Poslanci to chtěli udělat také, objevil se návrh (po čtyřech měsících projednávání), že by to chtělo vylepšit a že to má udělat vláda. Jak vylepšit, to už nikdo neřekne, akorát by se to o víc jak rok posunulo. Naštěstí mají poslanci obrazně řečeno nůž na krku, protože před volbami řada z nich brojila proti korupci (a z toho důvododu je také někteří voliči volili) a díky Rekonstrukci státu jsou pod dokonalým drobnohledem. Nedovedu si představit, pod jakým musí být tlakem různých lobistických skupin (aby to neprošlo), ale nikdo z nich si nechce nechat černého petra, že to byl on, kdo to potopil. Naštěstí občané mají také svou lobistickou skupinu. Ta narozdíl od ostatních není tajná, neustále informuje a lze podrobně dohledat, kdo, kdy, s jakým politikem a za jakým účelem jednal. A před komunálními volbami to nikdo pod stůl nehodí, protože (zejména pro ANO) by to znamenalo velký propad preferencí v komunálních volbách. Nu což, já budu volit toho, kdo bude ochotný (jako vedení Libereckého kraje) pro větší transparentnost a klidně i bez zákona.
Jiří Rotter
 
Příspěvky: 6
Registrován: 26 kvě 2014 09:37

Re: Zákon o registru smluv

Příspěvekod Petr Panaš » 08 čer 2014 16:55

O tom, že když je politická vůle, tak to jde bez problémů. Příklad - Magistrát hl.m.Prahy. Na internetu najdete :
Evidenci smluv : http://www.praha.eu/jnp/cz/home/magistr ... index.html
Rozklikávací rozpočet : http://www.praha.eu/jnp/cz/home/magistr ... index.html
Rodné listy veřejných zakázek : http://www.praha.eu/jnp/cz/home/magistr ... index.html
Pokud budete před komunálními volbami slyšet od stran nyní na radnici zastoupených něco o transparentnosti, tak se podívejte, co všechno udělat šlo a neudělalo se. Času na to bylo dost a čekat s tím na dobu těsně před volbami určit nebylo třeba. Jestli to nechtěl někdo udělat doposud, nebude chtít ani po volbách. Ale slibem nezarmoutíš. Proto voliči - přemýšlej :roll:
Petr Panaš
Ověřený uživatel
 
Příspěvky: 1104
Registrován: 21 kvě 2010 12:58


Zpět na Vedení města

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron